Teatr OKO spektakl "Zadra"

Gminny Ośrodek Kultury w Rudzie-Hucie
ZAPRASZA NA

spektakl "ZADRA"
w wykonaniu Teatru OKO

26 października 2021 r.

Huta Kultury
Ul. Targowa 9, Ruda-Huta

WSTĘP WOLNY na podstawie wejściówki
obowiązuje rezerwacja miejsc tel. 573 292 666 lub 82 568 60 55

dołącz do wydarzenia na Facebooku

Reżyseria: Marcin Woszczewski
Scenariusz: Marcin Woszczewski według dramatu Richarda Rashke pt.: „Droga Estero”, w tłumaczeniu Marka Bema

Występują: Marcela Dąbrowska, Karolina Szwalikowska, Marcin Woszczewski

Spektakl powstał w 2009 r. w konsultacji z Muzeum Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego wraz z filią Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze oraz Stowarzyszeniem „Przyjaciół Upamiętnienia Sobiboru”.

…Leon Feldhendler, jeden z inicjatorów ucieczki z Sobiboru powiedział: „Jeśli ktokolwiek przeżyje, niech powie całemu światu co tu się działo…” historia musi się opowiadać, pamięć o tamtych czasach powinna być ciągle żywa. Ale nie o nienawiść i ciągły żal tu chodzi. Powinniśmy uczyć się pokory i wrażliwości właśnie na gruzach II Wojny Światowej...

Anna Dadas

"Zadra", spektakl opowiadający o losach więźniarki Obozu Zagłady w Sobiborze. Działania tego podjęliśmy się z potrzeby przekazywania historii wówczas zapomnianego miejsca masowej zagłady. Pierwsza odsłona zrzeszyła wielu sympatyków i szeroką widownię. Aby w dalszym ciągu przekazywać tę historię postanowiliśmy wznowić spektakl w kolejnej, czwartej już obsadzie. Tym razem na scenie zobaczymy Marcelę Dąbrowską, Karolinę Szwalikowską oraz Marcina Woszczewskiego. Spektakl ten stanowi bardzo ważny element naszej działalności, dlatego też zdecydowaliśmy aby pokaz premierowy odbył się w tak ważnym momencie jakim jest 15-lecie naszego istnienia.

Marcin Woszczewski

Poniżej przedstawiamy również fragment recenzji autorstwa Natalii Wróblewskiej, uczennicy Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie.

"Jeśli ktokolwiek przeżyje, niech powie całemu światu, co tu się działo…" - Leon Feldhendler.
(...) uczestniczyłam (...) w poruszającym spektaklu teatralnym pt. "Zadra”, wystawionym przez teatr ,,OKO” w reżyserii Marcina Woszczewskiego. Główną bohaterką owej sztuki była Estera, żydówka, która przeżyła piekło obozu zagłady, zagrała ją Marcela Dąbrowska, natomiast jej alter ego grała Karolina Szwalikowska, a w rolę dziennikarza wcielił się reżyser - Marcin Woszczewski. Gra aktorska była tak niesamowita, że dzięki tym uzdolnionym artystom przeniosłam się do Sobiboru 1943r.

Trzeba przyznać, że spektakl ten pozostanie na długo w mojej pamięci. Emocje, które towarzyszyły mi podczas oglądania, były różne, momentami złość, żal, a potem nadzieja. I ogromna wdzięczność za to, co mamy obecnie, za pokój, w którym żyjemy. Wrócę jednak do analizy spektaklu. Również bardzo ważnym elementem była gra świateł, jak również muzyka oddająca mroczny nastrój panujący w obozie zagłady. Zaskoczyły mnie też zwroty akcji, gdzie dziennikarz przeprowadzający wywiad z Esterą przeistoczył się nagle w rolę adwokata, który broni nazistów (...).

Natalia Wróblewska, kl.8a

Licznik odwiedzin: dzisiaj: 0 → wczoraj: 15 → a dotychczas: 107627