Aktualności
Ogłoszenia

Dziś w Betlejem

Dnia .

19 stycznia 2020 r. w Szkole Podstawowej w Rudzie-Hucie odbyła się premiera widowiska pt. „Dziś w Betlejem”.

 

„Dziś w Betlejem” to kolejne widowisko, które zrealizowaliśmy jako Gminny Ośrodek Kultury w Rudzie-Hucie. Tym razem w produkcję zaangażowaliśmy 40 osób, które na każdym etapie tworzenia i prezentacji wniosły niesamowitą energię i sporo pracy. „Dziś w Betlejem” było alternatywnym wydarzeniem do organizowanego rokrocznie przez Gminny Ośrodek Kultury w Rudzie-Hucie „Wieczoru Kolęd i Pastorałek”. W tym roku w sposób teatralny szukaliśmy odpowiedzi na pytania: jak wyglądają dzisiejsze święta, jak je traktujemy?, co jest ich priorytetem? jak odzwierciedlają naszą kulturę i tradycje oraz jak odnoszą się do wydarzeń sponad 2000 lat?

Fabuła spektaklu opierała się o „zwykłą współczesną rodzinę” przygotowującą się do wieczerzy wigilijnej. Nasi bohaterowie początkowo Święta Bożego Narodzenia traktowali jak kolejny „długi weekend”, dopiero dziadkowie, którzy przyjechali na święta odmienili ich podejście, podkreślając istotę faktu, którym są narodziny dzieciątka Jezus oraz przywołali tradycje związane z obchodami Bożego Narodzenia, natomiast kolędnicy i niespodziewany gość, który okazał się aniołem wnieśli do ich domu „właściwego ducha Świąt”. Całość wypełniona była najpiękniejszymi kolędami, które wyśpiewał chór.

Czy padły odpowiedzi na wyżej postawione pytania? Wierzymy, że tak. Jesteśmy przekonani, że spektakl wzbudził szereg refleksji w każdym, kto 19 styczna spędził z nami popołudnie czy wieczór.

Widowisko wzbudziło tak duże zainteresowanie, spektakl został zagrany dwukrotnie gromadząc pełną publiczność. Łącznie (w dwóch pokazach) na publiczności zasiadło blisko 280 osób; za co serdecznie dziękujemy i zgodnie z deklaracją, którą złożyliśmy po każdym z pokazów zrobimy wszystko, żeby w grudniu 2020 zagrać dla Was nasze „dzisiejsze Betlejem”.

„Dziś w Betlejem”

Scenariusz i reżyseria: Marcin Woszczewski, Fragment widowiska kolędniczego wg tekstu Michaliny Borodej w opracowaniu Antoniego Borodeja, Kierownik muzyczny: Anna Nadolska, akompaniament: Łukasz Dziaduk, aranżacje: Zespół Bokoryna, Scenografia i kostiumy: Marcin Woszczewski, Marcin Nawrocki, Anna Nadolska, Charakteryzacja: Agnieszka Woszczewska, Światło i dźwięk: Marcin Nawrocki, Inspicjent: Barbara Humeniuk, Produkcja: Gminny Ośrodek Kultury w Rudzie-Hucie.

Wystąpili:

Stanisława Bielecka, Przemysław Biernacki, Przemysław Borkowski, Artur Borodej, Iwona Borodej, Teresa Dadas, Marcela Dąbrowska, Łukasz Dziaduk, Lucyna Gaik, Damian Grzywna, Aleksandra Honory, Halina Humeniuk, Mikołaj Humeniuk, Aleksandra Kozak, Iwona Kozłowska, Tomasz Kozłowski, Emilia Lewczuk, Kazimiera Lipińska, Alicja Łontkowska, Wojciech Mamczarz, Iwona Matejuk, Przemysław Mazur, Anna Nadolska, Zbigniew Rymarczyk, Anna Sadowska, Oliwia Skrochocka, Karol Sobczuk, Andrzej Suchocki, Aneta Szakuła, Karolina Szwalikowska, Marta Walczuk, Szymon Woszczewski, Dominika Zawiślańska, Jakub Zwolak, Kazimiera Żerebecka.

Udział wzięli: Zespół Akord, Zespół Bokoryna, Zespół Jarzębina Czerwona, Sekcja Krav Maga, MMS impro, Teatr OKO.

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin: dzisiaj: 9 → wczoraj: 21 → a dotychczas: 67822