Teatralny Piątek 006

Sala widowiskowa
DK w Rudzie-Kolonii

Rezerwacja miejsc: tel. 573 292 666 lub 82 568 60 55

Widowisko Środopoście przedstawia dawną tradycję wielkopostną powszechnie stosowaną przez środowisko lokalne. Jak sama nazwa wskazuje, był to dzień, a ściślej środkowa noc Wielkiego Postu. W ową noc młodzi ludzie zabawiali się w swoisty sposób: malowali okna lub zamieniali bramy, przenosząc nawet po kilkaset metrów od domów. Często zapychano czymś kominy i rano, kto się w porę nie zorientował, zadymił niemiłosiernie mieszkanie. Najpopularniejsze było jednak wciąganie wozu na dach stodoły. Wtedy właściciel przy uciesze gawiedzi mozolił się pół dnia, żeby go zdjąć. Teraz śmieszą nas takie banalne dowcipy, ale wtedy młodzież musiała od czasu do czasu coś nabroić, żeby móc o czym opowiadać. Dawniej nie było telewizji, transmisji sportowych ani internetu itp.

Odwiedza nas 1 gość oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin: dzisiaj: 11 → wczoraj: 30 → a dotychczas: 107708