Teatr OKO w projekcie "Szwajcaria"

Pragniemy poinformować, że Teatr OKO działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rudzie-Hucie jako jeden z pięciu teatrów alternatywnych w Polsce otrzymał propozycję zrealizowania nieznanego, należącego do kultury i literatury Szwajcarii francuskojęzycznej utworu dramatycznego zatytułowanego „Czekając na ptasia grypę” autorstwa Antoine Jaccoud. Spektakl „Czekając na ptasia grypę, czyli pandemia” premierowo zostanie zaprezentowany w ramach VI Ofensywy Teatralnej "Szwajcaria" w Poznaniu w dniach 9-11 grudnia 2016 r. Organizatorami projektu jest Wydawnictwo DramEdition i Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu. W perspektywie przewidujemy również lokalną premierę spektaklu powiązana z uczestnictwem autora dramatu Antoine Jaccoud, na którą już dzisiaj zapraszamy.

"CZEKAJĄC NA PTASIĄ GRYPĘ"

Kto umrze podczas pandemii? Czy podczas pandemii dalej będzie miało miejsce wydalenie nielegalnych imigrantów? Czy Bóg nas ocali? Czy będziemy wyprowadzać nasze psy na spacer? Czy upamiętnimy pandemię, gdy się skończy? Czy będziemy wybierać Miss Pandemii? Kto będzie czerpał zyski z pandemii? Czy ptaki dalej będą wtedy inspirować poetów?

ANTOINE JACCOUD

Urodzony w Lozannie Antoine Jaccoud jest socjologiem, dziennikarzem, pisarzem i dramatopisarzem. Scenopisarstwa uczył się u Krzysztofa Kieślowskiego i Franka Daniela. Pracował w gazecie „L’Hebdo”, tworzył i współtworzył scenariusze filmów dokumentalnych i fabularnych. Jego pierwszym tekstem przeznaczonym na deski teatru jest "Jestem mężem Lolo". Brał udział w programie „Ekran” prowadzonym przez Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Był dramaturgiem lozańskiego Théâtre en Flammes.

Czym jest Ofensywa Teatralna?

"Spotkanie dwóch osobowości przypomina kontakt dwóch substancji chemicznych: Jeżeli nastąpi jakakolwiek reakcja , obie ulegają zmianie".

Carl Gustaw Jung

IDEA FESTIWALU

Ofensywa Teatralna gromadzi ludzi, którzy teatr tworzą i widzą na swój własny i niepowtarzalny sposób, często inaczej, często pod prąd, szukając inspiracji w miejscach, które inni omijają lub które innych nie interesują. Twórcy Ofensywy chcą przecierać nowe ścieżki lub reinterpretują te dobrze już znane.

Tegoroczna Ofensywa Teatralna mierzy się z nowym dla siebie wyzwaniem - podejmuje próbę interpretacji tekstów w naszym środowisku nieznanych, należących do kultury i literatury Szwajcarii francuskojęzycznej. Pięć grup teatralnych pokaże pięć sztuk autorów promowanych przez poznańskie wydawnictwo DramEdition: Emanuelle Delle Piane, Antoine'a Jaccouda, Bastiena Fourniera. Zadadzą sobie pytanie, jak teksty pisarzy nam obcych odezwą się w naszej rzeczywistości? Czy mamy coś wspólnego czy wręcz przeciwnie, jesteśmy sobie zupełnie obcy? Co wyjdzie ze spotkania dwóch światów, dwóch kultur, dwóch, a może i więcej sposobów patrzenia na teatr?

Pomysł na VI Ofensywę Teatralną urodził się w głowach członków Zachodniopomorskiej Offensywy Teatralnej i Drameducation - Międzynarodowego Centrum Teatru Francuskojęzycznego w Polsce. Obu organizacjom bliska jest idee spotkania i współpracy, promocji sztuki niezależnej i pozytywnego wpływu na otaczającą nas rzeczywistość.

Licznik odwiedzin: dzisiaj: 17 → wczoraj: 30 → a dotychczas: 107714