Aktualności
Ogłoszenia

Konkurs na recenzję spektaklu Fraktal - Rozstrzygnięty

Dnia .

  Konkurs na recenzję spektaklu "Fraktal" w wykonaniu Teatru OKO, ogłoszony był jeszcze we wrześniu. Premiera spektaklu odbyła się 4 października. Recenzje można było składać do 7 grudnia. Organizatorami konkursu byli Zespół Szkół i Gminny Ośrodek Kultury w Rudzie-Hucie.

Komisja w składzie:

  • Anna Bąk
  • Paulina Iwaniszczuk
  • Marcin Woszczewski

Przyznała trzy nagrody:

  • I - Aleksandra Sawczuk
  • II - Marcela Dąbrowska
  • III - Natalia Dąbrowska

Nagrody książkowe ufundował Gminny Ośrodek Kultury w Rudzie-Hucie. Laureatom Gratulujemy! A poniżej przytaczamy zwycięską recenzję. (pozostałe recenzje opublikujemy wkrótce).

Recenzja spektaklu „Fraktal”

     Spektakl miał parę razy pokazy przedpremierowe, które miałam zaszczyt ujrzeć i w końcu przyszedł czas na finalne zwieńczenie, które otwiera drzwi do teatralnej ścieżki. Dnia 04.10.2015r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudzie, o godz. 18:00, uczestniczyłam w premierze nowego spektaklu Teatru OKO - "Fraktal", reżyserii Marcina Woszczewskiego. W rolę głównej bohaterki - Ewy, wcieliła się Paulina Iwaniszczuk, która również stworzyła choreografię. W głosach z offu słyszymy Agnieszkę Woszczewską oraz Mirosława Majewskiego. Scenariusz jest inspirowany książką Doroty Terakowskiej "Tam gdzie spadają Anioły".                                                                                                                                          

     Problematyką spektaklu jest więź pomiędzy dobrem a złem oraz ukazanie tego, że te oba elementy muszą żyć ze sobą w harmonii i w odpowiednich proporcjach.
Na scenie widzimy niewielką, radosną istotę, która walczy z tym by nie stać się jak inni i nie popaść w szarą śmierć. Ewa brnie przez życie ze swoim specyficznym usposobieniem i dwiema twarzami, które są niczym jak dwie połówki jabłka - obie części do siebie idealnie pasują. Jedną połówką jest dobro, a drugą zło. Dziewczyna rozważa nad proporcjami obu tych sił i nad tym, co by było gdyby jednego z tych elementów zabrakło. Z jej ust padają słowa, które podsumowują potrzebę istnienia dobra i zła: "Dobro bez Zła jest mdłe i słabe, lecz Zło bez Dobra jest zwyrodniałe i nieobliczalne". Poruszona jest też sprawa niewyleczalnej choroby Ewy, która jeszcze pragnie "tanecznie" iść przez życie i sama chce ciągnąć jego nić. Finalnie widzimy ją oswobodzoną z niewoli dobra i zła, rozkładającą swe skrzydła.

     Spektakl kryje w sobie dużo symboliki oraz  pobudza do refleksyjności nad tym, że  każdy może być  odzwierciedleniem Ewy. Trzeba poświęcić trochę czasu, by zastanowić się nad symbolami zawartymi w sztuce i wyciągnąć swoje głębsze refleksje. Zachwyca gra aktorska Pauliny, która bardzo dobrze wciela się w swoją rolę, jak i  reżyseria, a także trud pracy włożony w przygotowania. Scenografia nie odwraca uwagi od aktorki, na której to skupia się cała uwaga widza, ale dopełnia całości. Strój, który nosi na sobie jest też pewnym symbolem oddającym tematykę spektaklu. Dobór muzyki i gra świateł, pozwala jeszcze lepiej przeżyć spektakl, aż w pewnych momentach można poczuć ciarki na plecach.
"Fraktal" dostarczył mi wielu emocji i nie kryję swojego wzruszenia, dał też mi wiele do myślenia na temat dobra i zła, które to dotyczyło, dotyczy i będzie dotyczyć świata i człowieka. Jestem pełna podziwu dla ekipy, która pracowała nad spektaklem. Sztuka ta wywarła na mnie bardzo dobre wrażenie i z chęcią obejrzę ją jeszcze raz oraz polecam ją do obejrzenia, a raczej przeżycia  innym. By dostrzegać to co najważniejsze, trzeba poczuć spektakl, a nawet wyobrazić siebie na miejscu Ewy.

Aleksandra Sawczuk kl.III „b”

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin: dzisiaj: 22 → wczoraj: 24 → a dotychczas: 108204

PLG_GSPEECH_SPEECH_BLOCK_TITLE PLG_GSPEECH_SPEECH_POWERED_BY GSpeech