Aktualności
Ogłoszenia

Festiwal Kapel i Śpiewaków - Kazimierz

Dnia .

44 Ogólnopolski Festiwal Kapel
i Śpiewaków Ludowych nad Wisłą

       W dniach 25 - 27 czerwca 2010r. w ramach projektu pt. „Akademia folkloru w Gminie Ruda-Huta” realizowanego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki zespół Bokoryna wraz z koordynator Marią Sadurską przebywał w Kazimierzu Dolnym podczas odbywającego się 44 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych nad Wisłą.
       Pierwszego dnia po zakwaterowaniu i kolacji w pensjonacie pod nazwą „Kwaskowa” grupa udała się do centrum Kazimierza gdzie miały miejsce wszystkie atrakcje festiwalu. Wieczorem około godziny 2100 rozpoczęły się warsztaty taneczne z tańców ludowych. Uczestnicy projektu mieli okazję zaobserwować w jaki sposób można tańczyć bez wcześniejszego układania choreografii. Każda osoba, która czuła grane rytmy mogła dołączyć do tancerzy. Wszystko to działo się w niewielkiej altance na małym rynku w tzw. „Jurcie”.
       Sobota zapowiadała się nie mniej atrakcyjnie. Zespół ubrany w stroje ludowe z regionu chełmskiego udał się na kazimierski rynek. Grupa nawet nie spodziewała się że wzbudzi takie zainteresowanie wśród ludzi oglądających festiwal. Robiono z Bokoryną pamiątkowe zdjęcia, pytano o strój chełmski, życzono wytrwałości i dalszych sukcesów w pracy artystycznej. O godzinie 1600 w miejscowej synagodze rozpoczęły się warsztaty śpiewacze pt.„Wniebogłosy”. Każdy członek zespołu miał za zadanie zaśpiewać czystym białym głosem utwór podany wcześniej przez instruktorkę. Wszyscy stanęli na wysokości zadania. Każdy uczestnik warsztatów zaprezentował swoje możliwości śpiewacze. Po wyjściu z synagogi artyści zgodnie twierdzili, że doświadczyli niesamowitych doznań wokalnych, które głęboko zapadną im w duszy i pamięci do końca życia. Wieczorem znowu jurta wypchana była po brzegi miłośnikami muzyki i tańców ludowych. Natomiast na dużym rynku w dalszym ciągu występowały zespoły i kapele ludowe tym razem nie odczuwając już presji i rywalizacji między sobą.
       W niedzielę o 1030 organizatorzy w programie zaplanowali mszę św. dla uczestników festiwalu a następnie uroczysty korowód wszystkich zespołów ulicami Kazimierza.
       Przez te wszystkie dni pod kazimierską studnią odbywał się kiermasz sztuki i rękodzieła ludowego. Można było nawiązać nowe znajomości i kontakty a także zakupić prezentowane wyroby rękodzielnicze z terenu całej Polski.
         Podsumowując pobyt w Kazimierzu Dolnym można śmiało powiedzieć, że są to niezapomniane chwile, ponieważ jeszcze bardziej utwierdziła się w nas myśl, że to co robimy ma sens. Należy starać się żeby kultura i muzyka ludowa w naszej gminie przetrwała jeszcze długie lata.

Iwona Borodej

Akademia Folkloru w Gminie Ruda-Huta

Projekt realizowany ramach Programu Operacyjnego  Kapitał Ludzki. Priorytet  VII ,Promocja integracji Społecznej, Działanie 7.3 Inicjatywy lokalne na rzecz  aktywnej integracji. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa.

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin: dzisiaj: 11 → wczoraj: 65 → a dotychczas: 111460

PLG_GSPEECH_SPEECH_BLOCK_TITLE PLG_GSPEECH_SPEECH_POWERED_BY GSpeech