Zakończenie Wakacji 2018

30 sierpnia 2018 r. w DK Ruda-Kolonia odbyło się oficjalne zakończenie wakacji połączone z podsumowaniem programu edukacyjno-ekologicznego pt.: „Poznajemy przyrodę” dla dzieci i młodzieży realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Rudzie-Hucie, współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Nagrody i upominki uczestnikom wręczyli Wójt Gminy Ruda-Huta Kazimierz Smal oraz jego zastępca Jarosław Walczuk.

Założeniem projektu było przedstawienie pozytywnych walorów środowiska naturalnego w najbliższym otoczeniu oraz podniesienie świadomości w zakresie dbania o środowisko. Program opierał się na zdobywaniu punktów przez uczestników. Składał się on z 11 działań. Za udział w każdym działaniu uczestnik otrzymywał jeden punkt. Była możliwość zdobywania dodatkowych punktów w dwóch zadaniach konkursowych: plastycznym „Bez Farb” oraz kulinarnym „EkoPotrawa” gdzie prace uczestników oceniała komisja.

Działania:

1. Spotkanie z przedstawicielem  Lubelskich Parków Krajobrazowych -  Małgorzatą Deneką Angel – kierownikiem ośrodka zamiejscowego w Chełmie.

2. Konkurs plastyczny "Bez farb". Do konkursu przystąpiło 23 osoby. Komisja konkursowa w składzie: Paulina Dąbrowska,  Krzysztof Lewczuk, Marcin Nawrocki przyznała punkty dla trzech osób za najciekawszą i najbardziej oryginalną pracę plastyczną:

• I miejsce  – Błażej Baj  - 3 punkty
  • II miejsce  – Emilia Lewczuk - 2 punkty
  • III miejsce – Carmen Matuszyńska - 1 punkt

3. Rajd rowerowy  "Eko – rajd" zakończony piknikiem Wiatrakowanie w Żalinie.

4. Spotkanie z Leśniczym Magdaleną Binek w lesie Borek w Nadleśnictwie Chełm.

5. Spotkanie z Krzysztofem Wojciechowskim - Prezesem Koła Łowieckiego nr 23 „Szarak” z Chełma.

6. Warsztaty rzeźbiarskie „Pod wiatrakiem” - prowadził Andrzej Suchocki.

7. „EKOSURVIVAL II”  -  szkolenie survivalowe. Uczestnicy poznawali podstawowe zasady pozyskiwania i przygotowywania pożywienia na terenach niezurbanizowanych.

8. Wyjazd do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie

9. „Gra w kolory”. Szkolenie prowadziła Paulina Dąbrowska.

10. Konkurs kulinarny „Eko- Potrawa”. Do konkursu przystąpiło 23 osoby. Komisja w składnie: Bogusława Smal, Łukasz Walczuk, Krzysztof Lewczuk  przyznała punkty dla trzech osób za najlepiej prezentującą się potrawę:

• I miejsce: Paulina Głaz - 3 pkt
  • II miejsce: Kornelia Żugaj- 2 pkt.
  • III miejsce: Martyna Suchań - 1 pkt

11. „Sadzimy drzewa”  - uczestnicy posadzili 24 sztuki drzew, które będą stanowić pas ochronny Dębu Bolko.

Ponadto w ramach nagrody uczestnicy w programu edukacyjno-ekologicznego „Poznajemy przyrodę” zostali zaproszeni do parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim.

Nagrody indywidualne były przyznane w dwóch kategoriach wiekowych: do 10 roku życia i powyżej 10 roku życia.

Kat. do 10 roku życia:

• I miejsce: Błażej Baj  - 14 punktów
  • II miejsce: Emilia Lewczuk - 13 punktów
  • III miejsce: Kornelia Żugaj – 10 punktów

Kat. powyżej 10 roku życia:

• I miejsce: Paulina Głaz – 13 punktów
  • II miejsce: Carmen Matuszyńska  – 12 punktów
  • III miejsce: Aleksandra Honory – 11 punktów

Każdy uczestnik programu „Poznajemy Przyrodę” otrzymał wyprawkę szkolną. Projekt współfinansowany został  przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Skierowany był do dzieci i młodzieży z terenu gminy Ruda-Huta. Realizatorem projektu był Gminny Ośrodek Kultury w Rudzie-Hucie.

Licznik odwiedzin: dzisiaj: 3 → wczoraj: 30 → a dotychczas: 107700